с. Северинівка. Северинівський НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ"


запомнить

 

самоврядування в дії

«Лідер – це ти!»                                                                                                                           Мета: заохочення учнів до занять школи лідера; демонстрування лідерського потенціалу кожного учасника; сприяння усвідомленню свого лідерського потенціалу ; ознайомлення учнів з теоретичними основами лідерства, стимулювання уяви учасників у пошуках свого розуміння лідерства.

 

 

№ з/п

Вид роботи

Орієнтовна тривалість у хв.

Ресурсне забезпечення

 

Гра-знайомство «Ім’я – якість»

5

 

 

Визначення очікувань учасників. Вправа «Берег надій»

10

Плакат з намальованим морем і берегом,  стікери, фломастери

 

Вправа «Портрет Лідера»

15

Розрізані картинки, папір  А-4, фломастери

 

Вправа «Мої лідерські якості»

15

Аркуш, фломастери

 

Мозковий штурм «Що таке лідерство?»

10

Плакат з визначенням «Лідерство»

 

Міні-лекція

10

 

 

Підсумки заняття. Гра «Побажання».

10

Плакат з намальованим морем і берегом

Хід заняття

Привітання та вступне слово ведучого.

Ведучий вітає учасників і повідомляє про програму школи лідера «Я можу, вмію, дію», обговорює організаційні питання.

Гра-знайомство «Ім’я – якість»

Усі учні встають у коло, беруться за руки. Кожен представляється та характеризує себе на літеру, з якої починається його ім’я.  Наприклад : «Я – Ірина, ініціативна»; «Я – Сашко, сміливий». Починає першим ведучий, а далі по ланцюжку усі учні.   

Прийняття правил роботи.

Ведучий пропонує звід правил, який буде діяти протягом усіх занять школи лідерів, учасники доповнюють його своїми пропозиціями. Правила ведучий записує на флепчаті чи на ватмані та прикріпляє на видному місці, де вони мають знаходитись до кінця заняття, щоб можна  було в разі потреби посилатися на необхідне правило.

Очікування від заняття. Вправа «Берег надій».    

Ведучий вивішує на видне місце аркуш із зображенням моря й узбережжя, роздає учасникам стікери у формі корабликів і ручки, пропонує учасникам написати на них свої очікування від заняття. Потім по черзі озвучити та наклеїти свій стікер-кораблик на намальоване на аркуші море.

Вправа «Портрет лідера».

Ведучий ділить учасників на малі групи та роздає розрізані фрагменти малюнків з журналів або листівок. Пропонує присутнім із запропонованих елементів скласти цілу картинку. Ті, хто з фрагментів складе весь малюнок , і є учасниками малої групи.

Ведучий знайомить учасників з правилами роботи в малих групах.

Правила роботи групи :

Щедрість і відвертість;

Тут і зараз;

Повага до іншого;

Цінувати час;

Активно брати участь у роботі групи.

Ведучий кожній малій групі роздає папір і маркер для виконання завдання та оголошує його. Потрібно намалювати портрет лідера, звертаючи увагу на лідерські якості. (Наприклад: лідер – добрий слухач, отож у нього мають бути великі вуха. Лідер водночас повинен робити багато справ, отож  йому треба багато рук та ін.)  Ведучий звертає увагу, що для виконання завдання не обов’язково вміти малювати.

Після виконання завдання малі групи по черзі презентують свої малюнки, називають якості лідера. Ведучий записує їх на дошці. (Наприклад : Лідер – хороший слухач, ініціативний, освічений, урівноважений, комунікабельний, добрий організатор тощо)

Вправа «Мої лідерські якості»

На окремому аркуші кожному учасникові ведучий пропонує за 10-бальною шкалою виставити оцінки особистісним якостям лідера у відповідності до того, як вони розвинуті особисто в нього. А потім виписати ті риси, які вони хотіли б розвинути в собі. Обговорення.

Висновок : у лідера багато різних якостей, і кожен з учасників може мати ці характеристики. Отож, лідером може бути кожний.

Мозковий штурм «Що таке лідерство?»

На фліпчаті ведучий пише «Лідерство – це…» і пропонує учасникам озвучити свої пропозиції, записуючи їх без коментарів. Після закликає обговорити і звернути увагу на різні визначення.

Ведучий вивішує плакат із дефініціями поняття «лідерство», підготовлений раніше. Учасники мають змогу порівняти, ознайомитися з іншими формулюваннями і висловити своє ставлення до них.

При обговоренні ведучий пропонує відповісти на питання « Де може проявитися лідерство в школі?»

Міні-лекція «Лідер і лідерство»

Ведучий стисло дає визначення поняттям «лідер» і «лідерство».

Існує близько 130 дефініцій поняття «лідер». У найширшому тлумаченні лідер – це:

Член групи, за яким вона визнає перевагу в статусі і право приймати рішення в значущих для неї ситуаціях;

Індивід, здатний виконувати головну роль в організації спільної діяльності та регулюванні взаємостосунків у групі;

Людина, яка завдяки своїм особистісним якостям має переважний вплив на членів соціальної групи.

Тобто, лідер – це авторитетна особистість, яка реально відіграє домінантну роль в організації спільної діяльності та регулюванні взаємин у групі.

Відповідно до цього, лідерство –це відносини домінування та підлеглості, впливу й дотримування в систему міжособистісних стосунків у групі, процес управління й організації поведінки людей, який здійснює лідер.

Однією з проблем сучасної психології та соціології є визначення механізмів висування лідера. Існує кілька теорій, в яких пояснюється, чому саме та або інша людина стає лідером.

Теорія лідерських рис – грунтується на припущенні, що кожному лідеру мають бути притаманні особливі «лідерські» риси та здібності.

Теорія лідерської відповідальності – лідером стає людина, готова взяти на себе відповідальність за розвиток і дії інших членів групи. Її самореалізація здійснюється шляхом створення умов для розвитку інших.

Харизматична концепція лідерства – передбачає, що лідерство властиве лише окремим видатним особам, дано як дар, як специфічна форма обдарованості.

Інтерактивна теорія лідерства – визначає лідером будь-яку людину, яка посідає відповідне місце в системі міжособистісних стосунків. Питання, хто здатний взяти на себе лідерство, зумовлене наявністю в особистості власних індивідуальних рис, зокрема комунікативних, а також характером і змістом виконуваної діяльності.

Ситуативна теорія лідерства – передбачає, що лідерство – це насамперед продукт тієї ситуації , що склалася в групі.

Синтетична теорія – акцентує увагу на взаємозв’язку основних складових процесу організації міжособистісних взаємин, у яких здійснюється лідерство. Підсумки заняття. Гра «Побажання».